Cypress Semiconductor CY7C1663KV18-550BZXC
CY7C1663KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1663KV18-550BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1663KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1663KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C1663KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1663KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1663KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (8M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1663KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1663KV, CY7C1663KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1663KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1663KV18-550BZXC
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN JACK 3-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 100CPR datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
T4012, 3NC+1NO BBM, NO ACTUATOR datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf