Cypress Semiconductor CY7C1911KV18-250BZCT
CY7C1911KV18-250BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1911KV18-250BZCT
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1911KV18-250BZCT.pdf
Availability of CY7C1911KV18-250BZCT
QUANTITY
CY7C1911KV18-250BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1911KV18-250BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1911KV18-250BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (2M x 9)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1911KV18-250BZCT
Related LinksCY7C1911KV, CY7C1911KV18-250BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1911KV18-250BZCT Details Description
Related parts for CY7C1911KV18-250BZCT
PHOTO IC INFRARED 40.0KHZ W/HLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6269 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf