Cypress Semiconductor CY7C2165KV18-450BZC
CY7C2165KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2165KV18-450BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2165KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C2165KV18-450BZC
QUANTITY
CY7C2165KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2165KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C2165KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2165KV18-450BZC
Related LinksCY7C2165K, CY7C2165KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2165KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C2165KV18-450BZC
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 320MA 1.75 OHM datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.4A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf