Cypress Semiconductor CY7C25442KV18-333BZXI
CY7C25442KV18-333BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25442KV18-333BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25442KV18-333BZXI.pdf
Availability of CY7C25442KV18-333BZXI
QUANTITY
CY7C25442KV18-333BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25442KV18-333BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C25442KV18-333BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25442KV18-333BZXI
Related LinksCY7C25442K, CY7C25442KV18-333BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25442KV18-333BZXI Details Description
Related parts for CY7C25442KV18-333BZXI
LED PRISM 3MM BLUE/BLUE/BLUE SMD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 119.01125MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS PCB VERT datasheet.pdf