Cypress Semiconductor CY7C25632KV18-550BZXI
CY7C25632KV18-550BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25632KV18-550BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25632KV18-550BZXI.pdf
Availability of CY7C25632KV18-550BZXI
QUANTITY
CY7C25632KV18-550BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25632KV18-550BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C25632KV18-550BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25632KV18-550BZXI
Related LinksCY7C25632K, CY7C25632KV18-550BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25632KV18-550BZXI Details Description
Related parts for CY7C25632KV18-550BZXI
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR M-LVDS 14-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf