Cypress Semiconductor CY7C2563XV18-600BZXC
CY7C2563XV18-600BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2563XV18-600BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 600MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2563XV18-600BZXC.pdf
Availability of CY7C2563XV18-600BZXC
QUANTITY
CY7C2563XV18-600BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2563XV18-600BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C2563XV18-600BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2563XV18-600BZXC
Related LinksCY7C2563XV, CY7C2563XV18-600BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2563XV18-600BZXC Details Description
Related parts for CY7C2563XV18-600BZXC
TIE HOLD FLT WIT-18,30 .75"NAT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MICROGRIPPER 1.25-0.3MM 2PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMAJ datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf