Cypress Semiconductor CY7C25652KV18-450BZXC
CY7C25652KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25652KV18-450BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25652KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C25652KV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C25652KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25652KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C25652KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25652KV18-450BZXC
Related LinksCY7C25652K, CY7C25652KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25652KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C25652KV18-450BZXC
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A GP20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf