Cypress Semiconductor CY7C25652KV18-500BZXI
CY7C25652KV18-500BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25652KV18-500BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 500MHZ
Datasheet Download
CY7C25652KV18-500BZXI.pdf
Availability of CY7C25652KV18-500BZXI
QUANTITY
CY7C25652KV18-500BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25652KV18-500BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C25652KV18-500BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed500MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25652KV18-500BZXI
Related LinksCY7C25652K, CY7C25652KV18-500BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25652KV18-500BZXI Details Description
Related parts for CY7C25652KV18-500BZXI
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST HEX 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-3POS ENCLOSED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
ANTENNA COVER THREAD BLACK 5.5" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf