Cypress Semiconductor CY7C2565KV18-400BZC
CY7C2565KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2565KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2565KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C2565KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C2565KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2565KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C2565KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2565KV18-400BZC
Related LinksCY7C2565K, CY7C2565KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2565KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C2565KV18-400BZC
MOSFET N-CH 900V 3.6A TO-220AB datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf