Cypress Semiconductor CY7C25682KV18-550BZXI
CY7C25682KV18-550BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25682KV18-550BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25682KV18-550BZXI.pdf
Availability of CY7C25682KV18-550BZXI
QUANTITY
CY7C25682KV18-550BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25682KV18-550BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C25682KV18-550BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25682KV18-550BZXI
Related LinksCY7C25682K, CY7C25682KV18-550BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25682KV18-550BZXI Details Description
Related parts for CY7C25682KV18-550BZXI
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TRIM 1-8.5PF 250V SURF MOUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.8888MHZ CMOS SMD datasheet.pdf