Cypress Semiconductor CY7C25702KV18-550BZXC
CY7C25702KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25702KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25702KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C25702KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C25702KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25702KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C25702KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25702KV18-550BZXC
Related LinksCY7C25702K, CY7C25702KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25702KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C25702KV18-550BZXC
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MCE20K datasheet.pdf
IC REGISTER FILE 4X4 HS 16-DIP datasheet.pdf
RES 16M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CET 7 POS ASSY FOR JPT datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf