Cypress Semiconductor CY7C4041KV13-600FCXC
CY7C4041KV13-600FCXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4041KV13-600FCXC
Brief Description
IC SRAM
Datasheet Download
CY7C4041KV13-600FCXC.pdf
Availability of CY7C4041KV13-600FCXC
QUANTITY
CY7C4041KV13-600FCXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4041KV13-600FCXC
Internal Part NumberEIS-CY7C4041KV13-600FCXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR IV
Memory Size72M (2M x 36)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.1 V ~ 1.3 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C