Cypress Semiconductor CY7C4042KV13-933FCXC
CY7C4042KV13-933FCXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4042KV13-933FCXC
Brief Description
IC SRAM
Datasheet Download
CY7C4042KV13-933FCXC.pdf
Availability of CY7C4042KV13-933FCXC
QUANTITY
CY7C4042KV13-933FCXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4042KV13-933FCXC
Internal Part NumberEIS-CY7C4042KV13-933FCXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR IV
Memory Size72M (2M x 36)
Speed933MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.1 V ~ 1.3 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case361-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package361-FCBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C4042KV13-933FCXC
Related LinksCY7C4042KV, CY7C4042KV13-933FCXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C4042KV13-933FCXC Details Description
Related parts for CY7C4042KV13-933FCXC
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1/2" datasheet.pdf
CIR BRKR 100MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 6-LLP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO215AB datasheet.pdf