Cypress Semiconductor CY7C429-10AXCT
CY7C429-10AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C429-10AXCT
Brief Description
IC ASYNC FIFO MEM 2KX9 32-TQFP
Datasheet Download
CY7C429-10AXCT.pdf
Availability of CY7C429-10AXCT
QUANTITY
CY7C429-10AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C429-10AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C429-10AXCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesCY7C
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size18K (2K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate50MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)85mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C429-10AXCT
Related LinksCY7C429, CY7C429-10AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C429-10AXCT Details Description
Related parts for CY7C429-10AXCT
CAP CER 0.18UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 17A TO220 datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 6V 120W datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
4 POLE BASEBAR FOR TYPE 2 SPD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf