Cypress Semiconductor CY7C63001C-SXCT
CY7C63001C-SXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C63001C-SXCT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC MCU 4K USB MCU LS 20SOIC
Datasheet Download
CY7C63001C-SXCT.pdf
Availability of CY7C63001C-SXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C63001C-SXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C63001C-SXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C63001C-SXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
SeriesM8™
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsUSB Microcontroller
Core ProcessorM8A
Program Memory TypeOTP (4 kB)
Controller SeriesCY7C630xx
RAM Size128 x 8
InterfaceUSB
Number of I/O12
Voltage - Supply4 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C63001C-SXCT
Related LinksCY7C630, CY7C63001C-SXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C63001C-SXCT Details Description
Related parts for CY7C63001C-SXCT
IC PLL CLOCK MULT 8-SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/LIN 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 13POS ZE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 15MM datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2LCC SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 63 V datasheet.pdf