Cypress Semiconductor CY7C65642-28LTXC
CY7C65642-28LTXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C65642-28LTXC
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
INTERFACE CONTROLLER
Datasheet Download
CY7C65642-28LTXC.pdf
Availability of CY7C65642-28LTXC
QUANTITY
CY7C65642-28LTXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C65642-28LTXC
Internal Part NumberEIS-CY7C65642-28LTXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Reference Design LibraryCY4607: 4 Port USB 2.0 Hub, USB 2.0 FS/HS
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
SeriesHX2VL TetraHub™
PackagingTray
ProtocolUSB
FunctionController
InterfaceI²C, SPI
StandardsUSB 2.0
Voltage - Supply3.15 V ~ 5.25 V
Current - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C65642-28LTXC
Related LinksCY7C6564, CY7C65642-28LTXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C65642-28LTXC Details Description
Related parts for CY7C65642-28LTXC
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INDENTER PRESS 3/16" CHARACTERS datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
PRINTER RIBBONS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 260MA 3.6 OHM datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,NIB datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf