Cypress Semiconductor CY8C20055-24LKXIT
CY8C20055-24LKXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C20055-24LKXIT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC CAPSENSE 8K FLASH 16 QFN
Datasheet Download
CY8C20055-24LKXIT.pdf
Availability of CY8C20055-24LKXIT
QUANTITY
CY8C20055-24LKXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C20055-24LKXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C20055-24LKXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification BEOL 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C20055-24LKXIT
Related LinksCY8C2005, CY8C20055-24LKXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C20055-24LKXIT Details Description
Related parts for CY8C20055-24LKXIT
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
LIGHT BAR MODULE 5X9MM ORANGE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf