Cypress Semiconductor CY8C20324-12LQXI
CY8C20324-12LQXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C20324-12LQXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B 24QFN
Datasheet Download
CY8C20324-12LQXI.pdf
Availability of CY8C20324-12LQXI
QUANTITY
CY8C20324-12LQXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C20324-12LQXI
Internal Part NumberEIS-CY8C20324-12LQXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C20xxx
PackagingTray
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsLVD, POR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C20324-12LQXI
Related LinksCY8C2032, CY8C20324-12LQXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C20324-12LQXI Details Description
Related parts for CY8C20324-12LQXI
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR HP 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf