Cypress Semiconductor CY8C20466-24LQXI
CY8C20466-24LQXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C20466-24LQXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC CAPSENSE AP 32K 2048B 32QFN
Datasheet Download
CY8C20466-24LQXI.pdf
Availability of CY8C20466-24LQXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C20466-24LQXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C20466-24LQXI
Internal Part NumberEIS-CY8C20466-24LQXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Apr/2011
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
SeriesCapSense® Controllers
PackagingTray
ApplicationsCapacitive Sensing
Core ProcessorM8C
Program Memory TypeFLASH (32 kB)
Controller SeriesCY8C20xx6
RAM Size2K x 8
InterfaceI²C, SPI
Number of I/O28
Voltage - Supply1.71 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C20466-24LQXI
Related LinksCY8C2046, CY8C20466-24LQXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C20466-24LQXI Details Description
Related parts for CY8C20466-24LQXI
IDC CABLE - CCE34G/AE34G/CCE34G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL YLW,HE RED SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 200MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf