Cypress Semiconductor CY8C21312-24PVXA
CY8C21312-24PVXA picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21312-24PVXA
Brief Description
IC PSOC 8K FLASH 512B 20SSOP
Datasheet Download
CY8C21312-24PVXA.pdf
Availability of CY8C21312-24PVXA
QUANTITY
CY8C21312-24PVXA Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21312-24PVXA
Internal Part NumberEIS-CY8C21312-24PVXA
Standard Package132
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21312-24PVXA
Related LinksCY8C2131, CY8C21312-24PVXA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21312-24PVXA Details Description
Related parts for CY8C21312-24PVXA
DIODE SCHOTTKY DETECT 2V SOT-23 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12.8VA CHAS MNT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO220F datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT PCB NONSHORT datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf