Cypress Semiconductor CY8C21334-24PVXIT
CY8C21334-24PVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21334-24PVXIT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 20SSOP
Datasheet Download
CY8C21334-24PVXIT.pdf
Availability of CY8C21334-24PVXIT
QUANTITY
CY8C21334-24PVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21334-24PVXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C21334-24PVXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21334-24PVXIT
Related LinksCY8C2133, CY8C21334-24PVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21334-24PVXIT Details Description
Related parts for CY8C21334-24PVXIT
CONN HEADER 16POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 20-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D4N-1B2G datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
BIT TORX T30 1.97" datasheet.pdf
MICRO 15C P 12" RBW FLOAT NI datasheet.pdf