Cypress Semiconductor CY8C21334-24PVXIT
CY8C21334-24PVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21334-24PVXIT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 20SSOP
Datasheet Download
CY8C21334-24PVXIT.pdf
Availability of CY8C21334-24PVXIT
QUANTITY
CY8C21334-24PVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21334-24PVXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C21334-24PVXIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21334-24PVXIT
Related LinksCY8C2133, CY8C21334-24PVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21334-24PVXIT Details Description
Related parts for CY8C21334-24PVXIT
CABLE FLAT FLEX 28POS 1MM 12" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 5V 10A datasheet.pdf