| Internal Part Number | EIS-CY8C21345-24PVXA | |
| PCN Assembly/Origin | GSMC Manufacture Merger 15/May/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 94 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C21xxx | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 24 | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 3x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |