Cypress Semiconductor CY8C21645-24PVXA
CY8C21645-24PVXA picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21645-24PVXA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC PSOC 8K FLASH 512B 48SSOP
Datasheet Download
CY8C21645-24PVXA.pdf
Availability of CY8C21645-24PVXA
QUANTITY
CY8C21645-24PVXA Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21645-24PVXA
Internal Part NumberEIS-CY8C21645-24PVXA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21645-24PVXA
Related LinksCY8C2164, CY8C21645-24PVXA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21645-24PVXA Details Description
Related parts for CY8C21645-24PVXA
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 3.3V PCB datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN 5P M/M-ATTCH STR PG9 SCREW datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 15A 12V datasheet.pdf
BOX STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
68UF 40V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf