| Internal Part Number | EIS-CY8C23533-24LQXI | |
| PCN Assembly/Origin | GSMC Manufacture Merger 15/May/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 490 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C23xxx | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 26 | |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 8x14b, D/A 4x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |