Cypress Semiconductor CY8C23533-24LQXIT
CY8C23533-24LQXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C23533-24LQXIT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 256B 32QFN
Datasheet Download
CY8C23533-24LQXIT.pdf
Availability of CY8C23533-24LQXIT
QUANTITY
CY8C23533-24LQXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C23533-24LQXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C23533-24LQXIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C23xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O26
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 8x14b, D/A 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C23533-24LQXIT
Related LinksCY8C2353, CY8C23533-24LQXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C23533-24LQXIT Details Description
Related parts for CY8C23533-24LQXIT
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 25A 1000V GBJ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf