Cypress Semiconductor CY8C24123A4-24SXI
CY8C24123A4-24SXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24123A4-24SXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP
Datasheet Download
CY8C24123A4-24SXI.pdf
Availability of CY8C24123A4-24SXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C24123A4-24SXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24123A4-24SXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24123A4-24SXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C24xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24123A4-24SXI
Related LinksCY8C2412, CY8C24123A4-24SXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24123A4-24SXI Details Description
Related parts for CY8C24123A4-24SXI
CONN RECEPT 6POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR 3.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V OUT 150W ACTIVE HI datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 22UF 20% 2.5V 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER XLAMP 51.7LM SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf