Cypress Semiconductor CY8C24223A-24PVXI
CY8C24223A-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24223A-24PVXI
Brief Description
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20SSOP
Datasheet Download
CY8C24223A-24PVXI.pdf
Availability of CY8C24223A-24PVXI
QUANTITY
CY8C24223A-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24223A-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24223A-24PVXI
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24223A-24PVXI
Related LinksCY8C2422, CY8C24223A-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24223A-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C24223A-24PVXI
MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.35MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 16A SYNC datasheet.pdf