Cypress Semiconductor CY8C24223A-24PXI
CY8C24223A-24PXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24223A-24PXI
Brief Description
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20-DIP
Datasheet Download
CY8C24223A-24PXI.pdf
Availability of CY8C24223A-24PXI
QUANTITY
CY8C24223A-24PXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24223A-24PXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24223A-24PXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PCN Assembly/OriginCopper Wire Bonds/Transfer 14/Jun/2013
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C24xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24223A-24PXI
Related LinksCY8C2422, CY8C24223A-24PXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24223A-24PXI Details Description
Related parts for CY8C24223A-24PXI
CONN HEADER ZH TOP 13POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR SNAP DPDT datasheet.pdf
POWER ELEMENT 90DEG M6 10PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC datasheet.pdf