Cypress Semiconductor CY8C24223A4-24PVXI
CY8C24223A4-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24223A4-24PVXI
Brief Description
PROGRAMMABLE SOC 20SSOP
Datasheet Download
CY8C24223A4-24PVXI.pdf
Availability of CY8C24223A4-24PVXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C24223A4-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24223A4-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24223A4-24PVXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C24xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24223A4-24PVXI
Related LinksCY8C24223, CY8C24223A4-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24223A4-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C24223A4-24PVXI
FIXED IND 22UH 3.1A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 25A 600V GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED CBI 5MM WHITE WATER CLEAR datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 88POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 250K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC DISPLAY CTLR ON SCRN 80SPQFP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf