Cypress Semiconductor CY8C24423A-24LFXI
CY8C24423A-24LFXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24423A-24LFXI
Brief Description
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 32VQFN
Datasheet Download
CY8C24423A-24LFXI.pdf
Availability of CY8C24423A-24LFXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C24423A-24LFXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24423A-24LFXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24423A-24LFXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package980
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O24
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-QFN Exposed Pad (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24423A-24LFXI
Related LinksCY8C2442, CY8C24423A-24LFXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24423A-24LFXI Details Description
Related parts for CY8C24423A-24LFXI
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1747MHZ 0805 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 100' datasheet.pdf