Cypress Semiconductor CY8C24633-24PVXI
CY8C24633-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24633-24PVXI
Brief Description
IC MCU PSOC 28SSOP
Datasheet Download
CY8C24633-24PVXI.pdf
Availability of CY8C24633-24PVXI
QUANTITY
CY8C24633-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24633-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C24633-24PVXI
Standard Package47
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size8KB (8K x 8)
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24633-24PVXI
Related LinksCY8C2463, CY8C24633-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24633-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C24633-24PVXI
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS DL .8MM FH GOLD datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 3.3K OHM 12SRT datasheet.pdf