Cypress Semiconductor CY8C24633-24PVXIT
CY8C24633-24PVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C24633-24PVXIT
Brief Description
IC MCU PSOC 28SSOP
Datasheet Download
CY8C24633-24PVXIT.pdf
Availability of CY8C24633-24PVXIT
QUANTITY
CY8C24633-24PVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C24633-24PVXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C24633-24PVXIT
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C24xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C24633-24PVXIT
Related LinksCY8C2463, CY8C24633-24PVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C24633-24PVXIT Details Description
Related parts for CY8C24633-24PVXIT
TIP PROBE MINI CLIP 9"PIGTAIL RD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ 1/2 WAVE RP/SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SIREN PIEZO 5-15 VDC WIRE LEADS datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
DSUB COAX 30 P STR 50 OHM 30U datasheet.pdf