Cypress Semiconductor CY8C26643-24PVI
CY8C26643-24PVI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C26643-24PVI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16K FLASH 256B 48SSOP
Datasheet Download
CY8C26643-24PVI.pdf
Availability of CY8C26643-24PVI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8C26643-24PVI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C26643-24PVI
Internal Part NumberEIS-CY8C26643-24PVI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C26xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O44
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C26643-24PVI
Related LinksCY8C266, CY8C26643-24PVI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C26643-24PVI Details Description
Related parts for CY8C26643-24PVI
RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 47 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.2V TMR 5SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8CH MUX LOW PWR 40LFCSP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
25UF 50V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf