Cypress Semiconductor CY8C28445-24PVXI
CY8C28445-24PVXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C28445-24PVXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 28SSOP
Datasheet Download
CY8C28445-24PVXI.pdf
Availability of CY8C28445-24PVXI
QUANTITY
CY8C28445-24PVXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C28445-24PVXI
Internal Part NumberEIS-CY8C28445-24PVXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C28xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C28445-24PVXI
Related LinksCY8C2844, CY8C28445-24PVXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C28445-24PVXI Details Description
Related parts for CY8C28445-24PVXI
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 2MB FLASH 150MHZ 324PBGA datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf