Cypress Semiconductor CY8C28513-24AXI
CY8C28513-24AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C28513-24AXI
Brief Description
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 44LQFP
Datasheet Download
CY8C28513-24AXI.pdf
Availability of CY8C28513-24AXI
QUANTITY
CY8C28513-24AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C28513-24AXI
Internal Part NumberEIS-CY8C28513-24AXI
PCN Assembly/OriginGSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C28xxx
PackagingTray
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C28513-24AXI
Related LinksCY8C285, CY8C28513-24AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C28513-24AXI Details Description
Related parts for CY8C28513-24AXI
IDC CABLE - MPR34K/MC34G/X datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.4MM PNL MNT datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16SOIC datasheet.pdf
TOUCH SCREEN 31.80W" CAP W/CONT datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 250V 70A TO-94 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS SLG .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 40A DO5 datasheet.pdf
BLZP 5.08/11/90F SN BK BX datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf