Cypress Semiconductor CY8C3866LTI-068T
CY8C3866LTI-068T picture photo
Mfg. Part Number
CY8C3866LTI-068T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48QFN
Datasheet Download
CY8C3866LTI-068T.pdf
Availability of CY8C3866LTI-068T
QUANTITY
CY8C3866LTI-068T Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C3866LTI-068T
Internal Part NumberEIS-CY8C3866LTI-068T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Design/SpecificationPSoC 3 Design Changes 14/Sep/2013
PSoC Programmer Upgrade 11/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification BEOL 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC® 3 CY8C38xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed67MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsCapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 1x20b, D/A 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C3866LTI-068T
Related LinksCY8C3866, CY8C3866LTI-068T Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C3866LTI-068T Details Description
Related parts for CY8C3866LTI-068T
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
4-PORT USB 2.0 HUB CONTROLLER datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf