Cypress Semiconductor CY8C4014SXI-421
CY8C4014SXI-421 picture photo
Mfg. Part Number
CY8C4014SXI-421
Brief Description
IC MCU 32BIT 16K FLASH 16-SOIC
Datasheet Download
CY8C4014SXI-421.pdf
Availability of CY8C4014SXI-421
QUANTITY
CY8C4014SXI-421 Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C4014SXI-421
Internal Part NumberEIS-CY8C4014SXI-421
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPSoC 4000: Low-Cost 32-Bit MCU
PSoC 4100 & 4200 Programmable System-on-Chip
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCY8CKIT-040 PSoC® 4000 Pioneer Development Kit
PSoC® 4000
CapSense Sensing Technology
PCN Assembly/OriginQualification Manufacture Updates 14/Jun/2014
Finish Site Addition 11/Dec/2014
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC® 4 CY8C4000
PackagingTube
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 5.5 V
Data ConvertersD/A 1x7b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C4014SXI-421
Related LinksCY8C401, CY8C4014SXI-421 Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C4014SXI-421 Details Description
Related parts for CY8C4014SXI-421
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ID TAGS UHF 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
PWR QUAL AND ENERGY ANALYZER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR 1A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
ACF 1.5MM X 50M 0.059"X 165' datasheet.pdf