Cypress Semiconductor CY8CLED16P01-48LFXI
CY8CLED16P01-48LFXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8CLED16P01-48LFXI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN
Datasheet Download
CY8CLED16P01-48LFXI.pdf
Availability of CY8CLED16P01-48LFXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY8CLED16P01-48LFXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8CLED16P01-48LFXI
Internal Part NumberEIS-CY8CLED16P01-48LFXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapSense Sensing Technology
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
SeriesPowerPSoC® CY8CLED
PackagingTray
ApplicationsPowerline Communication
Core ProcessorM8C
Program Memory TypeFLASH (32 KB)
Controller SeriesCY8CLED
RAM Size2K x 8
InterfaceI²C, IrDA, SPI, UART/USART
Number of I/O44
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8CLED16P01-48LFXI
Related LinksCY8CLED16, CY8CLED16P01-48LFXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8CLED16P01-48LFXI Details Description
Related parts for CY8CLED16P01-48LFXI
INSERT FEMALE 6+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.2A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 46MA 36.8 OHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125BDC 3AB datasheet.pdf