Cypress Semiconductor CYDM128B16-40BVXIT
CYDM128B16-40BVXIT picture photo
Mfg. Part Number
CYDM128B16-40BVXIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
CYDM128B16-40BVXIT.pdf
Availability of CYDM128B16-40BVXIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CYDM128B16-40BVXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CYDM128B16-40BVXIT
Internal Part NumberEIS-CYDM128B16-40BVXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, MoBL
Memory Size128K (8K x 16)
Speed40ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V, 2.4 V ~ 2.6 V, 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-VFBGA
Supplier Device Package100-VFBGA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CYDM128B16-40BVXIT
Related LinksCYDM128B1, CYDM128B16-40BVXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CYDM128B16-40BVXIT Details Description
Related parts for CYDM128B16-40BVXIT
IC INVERTING MOSFET DRVR 8-DIP datasheet.pdf
RELAY OPTO DC 400V 180MA 6-DIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 130V 150A TO-220 datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf