Comchip Technology CZRB3160-G
CZRB3160-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRB3160-G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO214AA
Datasheet Download
CZRB3160-G.pdf
Availability of CZRB3160-G
QUANTITY
CZRB3160-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRB3160-G
Internal Part NumberEIS-CZRB3160-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRB3160-G
Related LinksCZRB3, CZRB3160-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRB3160-G Details Description
Related parts for CZRB3160-G
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT 40312 24 CKT datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10 OHM 175W datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf