Comchip Technology CZRB3160-G
CZRB3160-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRB3160-G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO214AA
Datasheet Download
CZRB3160-G.pdf
Availability of CZRB3160-G
QUANTITY
CZRB3160-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRB3160-G
Internal Part NumberEIS-CZRB3160-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRB3160-G
Related LinksCZRB3, CZRB3160-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRB3160-G Details Description
Related parts for CZRB3160-G
CAP CER 330PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 960MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A PIN PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G560 /20 K/H2 3% datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf