Comchip Technology CZRNC55C68-G
CZRNC55C68-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRNC55C68-G
Brief Description
DIODE ZENER 68V 500MW 1206
Datasheet Download
CZRNC55C68-G.pdf
Availability of CZRNC55C68-G
QUANTITY
CZRNC55C68-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRNC55C68-G
Internal Part NumberEIS-CZRNC55C68-G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 51V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRNC55C68-G
Related LinksCZRNC5, CZRNC55C68-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRNC55C68-G Details Description
Related parts for CZRNC55C68-G
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf