Comchip Technology CZRSC55C3V9-G
CZRSC55C3V9-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRSC55C3V9-G
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW 0805
Datasheet Download
CZRSC55C3V9-G.pdf
Availability of CZRSC55C3V9-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CZRSC55C3V9-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRSC55C3V9-G
Internal Part NumberEIS-CZRSC55C3V9-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRSC55C3V9-G
Related LinksCZRSC5, CZRSC55C3V9-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRSC55C3V9-G Details Description
Related parts for CZRSC55C3V9-G
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RJ45 ADAPTER FOR WIHUBB 10 PACK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf