Comchip Technology CZRT55C16-G
CZRT55C16-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRT55C16-G
Brief Description
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23
Datasheet Download
CZRT55C16-G.pdf
Availability of CZRT55C16-G
QUANTITY
CZRT55C16-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRT55C16-G
Internal Part NumberEIS-CZRT55C16-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOT-23 Series Material Declaration
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRT55C16-G
Related LinksCZRT5, CZRT55C16-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRT55C16-G Details Description
Related parts for CZRT55C16-G
RES 6.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 6.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC SOCKET 20POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf