Harwin Inc. D01-9500642
D01-9500642 picture photo
Mfg. Part Number
D01-9500642
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD
Datasheet Download
D01-9500642.pdf
Availability of D01-9500642
QUANTITY
D01-9500642 Order Process
Ship out your order
Specifications of D01-9500642
Internal Part NumberEIS-D01-9500642
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesD01-950
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)6 (1 x 6)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating29.5µin (0.75µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesElevated
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.126" (3.20mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D01-9500642
Related LinksD01-9, D01-9500642 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
D01-9500642 Details Description
Related parts for D01-9500642
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SMT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 485MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 7POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf