Newhaven Display Intl D0119LT-29-1901
D0119LT-29-1901 picture photo
Mfg. Part Number
D0119LT-29-1901
Manufacturer
Product Category
Display Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Brief Description
DISPLAY VFD 7-SEG 1X19 11MM
Datasheet Download
D0119LT-29-1901.pdf
Availability of D0119LT-29-1901
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D0119LT-29-1901 Order Process
Ship out your order
Specifications of D0119LT-29-1901
Internal Part NumberEIS-D0119LT-29-1901
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Series-
Outline L x W x H205.00mm x 29.00mm x 8.00mm
Viewing Area178.00mm L x 14.50mm W
Display Format19 x 1
Display TypeCharacter
Format-
Voltage - Supply-
Character Size13.00mm H x 5.50mm W
Number of Dots-
Interface-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D0119LT-29-1901
Related LinksD0119LT, D0119LT-29-1901 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
D0119LT-29-1901 Details Description
Related parts for D0119LT-29-1901
TRANS NPN 600V 10A ISOWATT218 datasheet.pdf
IC CTRLR DC-DC PWM HV HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
SOLDER AID KIT 5PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW U.FL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SQU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED COB CXB1304 3500K WHT SMD datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP D FLOA G50 Z datasheet.pdf