TPK America LLC D072-0103
D072-0103 picture photo
Mfg. Part Number
D072-0103
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
DEV KIT 7 NIMBLE SBC/FUSION7/BB
Datasheet Download
D072-0103.pdf
Availability of D072-0103
QUANTITY
D072-0103 Order Process
Ship out your order
Specifications of D072-0103
Internal Part NumberEIS-D072-0103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductNIMble™ 7" Embedded Touch Computer
Standard Package5
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesOMAP™
Board TypeSingle Board Computer
TypeMPU
Core ProcessorARM® Cortex®-A8
Operating SystemAndroid, Linux
PlatformNIMble™ Embedded Touch Computer
For Use With/Related ProductsFusion™ Touch Display, OMAP3530
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), LCD, Power Supply
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D072-0103
Related LinksD072, D072-0103 Datasheet, TPK America LLC Distributor
D072-0103 Details Description
Related parts for D072-0103
RES 6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 600KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf