FFF D09P91C6PX00LF
D09P91C6PX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D09P91C6PX00LF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D09P91C6PX00LF.pdf
Availability of D09P91C6PX00LF
QUANTITY
D09P91C6PX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D09P91C6PX00LF
Internal Part NumberEIS-D09P91C6PX00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Standard Package180
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D09P91C6PX00LF
Related LinksD09P91C, D09P91C6PX00LF Datasheet, FFF Distributor
D09P91C6PX00LF Details Description
Related parts for D09P91C6PX00LF
GDT 145V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf