Ohmite D100K2R0
D100K2R0 picture photo
Mfg. Part Number
D100K2R0
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 100W
Datasheet Download
D100K2R0.pdf
Availability of D100K2R0
QUANTITY
D100K2R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of D100K2R0
Internal Part NumberEIS-D100K2R0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Power (Watts)100W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Length6.500" (165.10mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D100K2R0
Related LinksD100, D100K2R0 Datasheet, Ohmite Distributor
D100K2R0 Details Description
Related parts for D100K2R0
SWITCH KNOB MOM 2POS DPST BLACK datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC POT DPP 2.5K 64TAP 24TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FET LDMOS 30V 3.0A 79A-PKG datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC SO16 datasheet.pdf
IC CNIC CIDCW CWD CID 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf